Parodų pradžiamokslis

 

                       Šuo – neabejotinai geras šeimos draugas. Jau prieš įsigydami mes dažnai susiduriame su dilema – ar tikrai mums jo reikia, ar turėsiu jam laiko, ką darysiu, jei norėsiu išvykti ir t.t.? Bet tą pačią akimirką, kai tas nuostabus padarėlis jau tavo– užplūsta teigiamos emocijos, ir suvoki, kad kitaip ir negalėjo būti. Čia naujiems šeimininkams papasakosiu, kurie įsigijo veislinį šunį su dokumentais, kas yra „šunų parodos“ ir koks tos parodų veikimo mechanizmas. Šeimoje turime nuostabią kalytę ir jai beaugant nusprendėme, kad norėtume dalyvauti parodose. Mano požiūriu – tai puiki veikla, kai šuns ir šeimininko ryšys sustiprėja. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti – nereikia daug mokėjimo imti ir išbėgti į ringą (pasirodymo aikštelę) ir, apibėgus kelis ratus, sustoti bei ramiai pastovėti. Bet ryšys tarp tavęs ir šuns turi būti labai stiprus, kad pagal tavo komandas šuo pradėtų tam tikrų metu bėgti ristele arba ramiai šalia tavęs eiti tiesiai. Ringe teisėjui priėjus prie šuns, jis turi mokėti ne tik parodyti dantis šeimininkui padedant, o turi ir leisti apžiūrėti dantis ir teisėjui (svarbus socializacijos požymis). Galiausiai šuo turu stovėti taisyklingai, kad ekspertizės metu aiškiai matytųsi graži šuns nugaros linija, kampai, krūtinė ir t.t.

                   Kokios parodos ir kur vyksta Lietuvoje– galima susirasti www.kinologija.lt/parodos. Ten yra informacija, kada parodos vyks, kur vyks ir kokie teisėjai teisėjaus. Jeigu paroda įdomi arba šalia namų – pildome dokumentus, nuskanuojame kilmės dokumentus ir mokėjimo kvitą, bei siunčiame registruotis. Laukiame patvirtinimo, jeigu nesulaukiate – būtinai paskambinkite ir sužinokite, ar esate užregistruotas. Kaina už parodas bus daug mažesnė, jeigu priklausysite kokiam nors klubui (http://www.kinologija.lt/?page_id=626&lan=ltu). Susimokėję metinį narystės mokestį galite už parodą mokėti mažiau. Kartais tai patogu, jeigu parodą organizuoja Jūsų klubas, tada pradinė kaina galima susimokėti iki paskutinės registracijos datos.

                   Parodos gali skirtis. CAC- nacionalinė paroda, CACIB- tarptautinė paroda. Nacionalinėje parodoje paprastai dalyvauja daug mažiau šunų nei tarptautinėje.

Parodose šunys skirtomis ir vertinami pagal šias klases:paroda-1

Didžiausias skirtumas tas, kad CACIB‘e būna „Pereinamoji“ grupė.
Galiausiai ateina diena, kai Jums reikia vykti į parodą. Kaip ringe turi elgtis šuo, kaip jį pastatyti – čia Jums patars treneriai, kurie siūlo savo paslaugas. Aš Jums papasakosiu, kur eiti ir ką daryti pačioje parodoje.

           Likus savaitei arba kelioms dienoms iki parodos, patikrinkite informaciją apie parodą, kurioje dalyvausite (www.kinologija.lt/parodos). Prie Jūsų parodos atsiras skiltis „Laikai“. Atsisiuntus failą, pagal savo šuns veislę pamatysite kuriame ringe vyks Jūsų šuns ekspertizė ir bus nurodytas laikas.

             Svarbiausia, vykdami į parodą nepamirškite ŠUNS PASO, kuriame turėtų būti įrašas apie pasiutligės skiepą. Šis pasas bus reikalingas jau įeinat į parodą. Jus nukreips pas VETERINARĄ, kuris tik patikrina įrašą. Tuomet ieškokite savo ringo.

           Parodos ringų skaičius dažnai svyruoja nuo 6 iki 12 ar net daugiau (tarptautinėse parodose). Prie kiekvieno ringo ieškokite stovo su numeriu. Skaičius nurodo ringo numerį. Stende visada bus parašyta, koks iš kokios šalies teisėjas teisėjauja. Taip pat bus sąrašas su šunų veislėmis ir laiku skirtu ekspertizei (apžiūrai). Stebėkite koks dalyvis eina ringo ekspertizėje (dalyvio numeris dažniausiai būna ant vedlio rankos).  Patikrinkite pagal sąrašą, kuris nurodytas stove. Tarkime bėga dalyvis su Nr.25, o pagal sąrašą dalyviai nuo numerio 18-35 pasirodo 11:00-11:20, o jau yra 12:00 – vadinasi, ringas vėluoja. BŪTINA: vos tik atėjus prie ringo nueiti iki stalo ir pasakius pavardę pasiimti numeriuką. Tai lipnus numerėlis, kurį reikia prisiklijuoti prie kairiosios pusės.

         Būtinai stebėkite, kaip teisėjas dirba ringe – kur liepia stoti su šuniu, ko pirmiausia prašo (apibėgti ratu, bėgti tiesiai nuo teisėjo ar tiesiog parodyti šuns stovėseną). Matydami ir suprasdami, kaip dirba teisėjas, palengvinsite darbą tiek jam, tiek sau. Atminkite, eilės tvarka būna tokia: pirmiausia bėga patinai (mažyliai, jaunimas, atvira, čempionai, veteranai), po jų – patelės. Dažniausiai teisėjai apžiūri kiekvieną klasę. Apžiūros seka tokia: kviečiami mažyliai, išrenkamas geriausias. Tada kviečiami jaunimo klasės patinai, išrenkami geriausi ir t.t. Vėliau renkamas geriausias patinas. Geriausias patinas renkamas iš visų, išskyrus mažylius. Taip pat nepriklausomai nuo veislės dirbamas su patelėmis. Jeigu jus išrinko – nepradinkite. Paskiausiai renkamas BOB ir BOS. BOB – geriausias veislės atstovas, BOS – priešingos lyties geriausias atstovas (II vieta). Į ringą kviečiami dalyviai pagal numerius. Jeigu kas nors neaišku – klauskite asistentų, kurie pildo aprašymus šalia teisėjo. Jeigu Jus išrinko – laukite šalia ringo. Po Jūsų šuns ekspertizės palaukite keletą minučių ir tuomet nuėję prie ringe esančio stalo ir atsiimsite savo šuns aprašymą. Aprašymo terminus galite sužinoti čiahttps://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0un%C5%B3_paroda.

schema-1

schema-2

        Kitam pasirodymui iš kiekvienos veislės išrenkamas geriausias mažylis, geriausias jaunimo atstovas ir geriausias veislės atstovas (BOB). Šie nugalėtojai sekretoriate gauna rozetes. Ir net jeigu Jūsų šuo savo grupėje (pereinama, atvira, veteranai) gavo tik CAC – Jūs gausite rozetę.

          Best‘ai vyksta po visų šunų ringų ekspertizės. Visą informaciją apie tai galite rasti parodos kataloge (vienur jie duodami dalyviams nemokamai, kitur juos reikia nupirkti prie įėjimo). Bestuose varžosi visi tos dienos veislių nugalėtojai. Stebėkite, kas vyksta pagrindiniame dideliam ringe. Tam tikrų veislių atstovai kviečiami į pasiruošiamąjį ringą (prieš didįjį ringą). Tada Jūs atsinešate lapelius, kurie buvo pridėti prie aprašymo, kad Jūs išrinkti geriausi (mažyliai, jaunimas, BOB). Mažylių ir jaunimo dažnai būna tiek daug, kad į pagrindinį ringą kviečiami keliomis grupėmis. ATMINKITE: dažnai teisėjai jau parengiamajame ringe ateina apžiūrėti šuniuko, tad nedūkite, o laukite stovėsenose. Dažniausiai jau tada teisėjas išsirenka savo favoritus. Mažyliai išrenkami iškart ir apdovanojami, kaip jaunimas ar veteranai. Tas, kas laimėjo BOB – jų pasirodymai bestuose šiek tiek kitokie. Veislės suskirstytos į grupes (FCI). Daugiau informacijos apie grupes galite rasti čia: http://www.kinologija.lt/?page_id=375. Grupėse renkami geriausi ir tik pirmų vietų nugalėtojai dar kartą kviečiami į ringą ir iš jų renkamas gražiausias parodos šuo. Nepamiškite, bestuose jau nebus išsamiai aprašomi Jūsų šunys, tad parodykite viską, ką sugebate. Kartais teisėjai prašo bėgti tiesiai ir vertina Jūsų šuns judesį. Tad stebėkite teisėją ir jo reikalavimus.

schema-3

Tikiuosi, kad ši informacija bus Jums naudinga, o parodos ir Jums, ir Jūsų šuniui patiks!

Sėkmės!